Exam Info - Junior Jazz 3

Mock Exam - Aug, Sun 15th

Actual Exam – Aug, Sun 22nd

 (Mock and actual exam, same times)

Examiner – Ms Corinne Yee

Venue – QPACT, Yellow Room


Students to arrive 30mins prior to exam. If doing hair at rooms please arrive earlier, those 30mins are to be spent warming up and practicing, not getting ready

Students to enter red room (through front door). Please be quiet as exams are right next door.


Anna is doing the music during examinations, so there will be a parent assigned to look after each group. Anna will come and get students when it’s their turn.


UNIFORMS

Black ¾ pedal pushers

JazzAddict Singlets

Bras are not needed with our singlets, but if worn, bra must be black and safety pinned under singlet (NO straps showing)

Black jazz shoes, no socks (check clean and laces tied extra securely)

Numbers will be at rooms with instructions (make sure they are removed after exam!!!)


HAIR    2 french plaits

                 -  No hair on face

                -  Glitter spray optional

 

MAKEUP – optional (Exams are performance based, I believe a little makeup on the older girls enhances their dancing)


JEWELLERY – Stud earrings allowed, NO necklaces, watches, bracelets, rings etc


* BRING WATER BOTTLES AND INHALERS

12.55 – 1.35pm 

(August, Sunday 15th and 22nd)

Junior Jazz 3 – Group A                                          

1.   Alexina Rosemoore

2.   Abby Harford

3.   Ella Walker-Smith

4.   Grace Wright

5.   Elise Streat

6.   Madeline McLean

----------------------------------------


1.40 – 2.20pm 

(August, Sunday 15th and 22nd)

Junior Jazz 3 – Group B

1.   Courtney McDonald 

2.   Francesca Archibald 

3.   Jacqueline Lattimore 

4.   Ash Biggs 

5.   Brooke Bennett 

6.   Luca March 

-------------------------------------


AFTERNOON TEA 2.25 – 2.40pm


2.45 – 3.25pm 

(August, Sunday 15th and 22nd)

Junior Jazz 3 – Group C

1.   Lydia Holmes

2.   Georgia Jackson

3.   Isabelle Bradley

4.   Francesca O’Malley

5.   Molly Campbell

6.   Bella Jolly

7.   Louise Vyrenhoek

-----------------------------------------

3.30 – 4.10pm 

(August, Sunday 15th and 22nd)

Junior Jazz 3 – Group D

1.   Lily Brabant

2.   Grace Kennedy

3.   Poppy Lake 

4.   Rebecca Reid 

5.   Eloise Bloomfield 

6.   Melanie Poole 

Make a Free Website with Yola.